דפוס משי

"הדפס רשת" או "הדפס משי" היא שיטת הדפסה והעתקה שבה מדפיסים דימוי דו-ממדי על משטח נייר מדבקה (הנקרא דקאל) בעזרת רשת חוטים צפופה. שיטה זו הופיעה לראשונה בסין בתקופת שושלת סונג (960-1279 לספירה), והגיעה מאסיה לאירופה בסוף המאה ה-18.

דברו איתנו

03-5560005phone
במיילpencil

 

תהליך יצירת הדפס הרשת נעשה על ידי הפקת שקף עם הדימוי על גבי רשת משי המתוחה על גבי מסגרת מתכת. את הרשת אוטמים ע"י אמולסיות הרגישות לאור שאפשרו אטימה חדה ומדויקת יותר של הרשת בשיטות צילום , העברת הצבע מן הרשת אל המשטח המיועד להדפסה, נעשית על ידי הצבת הרשת מעל המשטח ו"ניגוב" הצבע הסמיך שנמצא על הצד העליון של הרשת בעזרת מגב העשוי מגומי.

השיטה מאפשרת הדפסה על מגוון חומרים החל מנייר וכלה בחומרים כמו פלסטיק, מתכת, טקסטיל, עץ וכדומה, ובשכבה משמעותית של צבע (פי 10 מעובייה של שכבת הצבע של דפוס אופסט), לקבלת המרקם ועוצמת הגוון הנחוצים בהדפסים אמנותיים.

הטכנולוגיה של המאה ה-21 מאפשרת דיוק ומהירות, ועל אף שהרשתות עשויות מפוליאסטר ופלדה העיקרון הבסיסי של ההדפס המסורתי נותר ללא שינוי וגם השם של הטכניקה נותר בעינו. הרשתות המודרניות עמידות ובעלות רזולוציות גבוהות. שיטות הצילום, ההקרנה והפיתוח של הרשתות לאחר ציפוין באמולסיה דומות לתהליכי פיתוח צילומים והדפסת תמונות, בכך מועבר הדימוי בדייקנות לרשת ולמשטח המודפס.

  • יישום הטכניקה בתחום שלנו:
    לאחר הפקת הנייר/מדבקה (דקאל) , אנו מעבירים את ההדפס ע"י מים למוצר הקרמיקה או זכוכית, מכניסים את המוצר לשרפה בתנור ובכך ההדפסה נתמת בתוך המוצר.

 

דפוס דיגטלי:

 

הדפס נעשה ע"י מדפסת דגטלית בשטית דפוס פרוצס (CMYK) אשר פותחה במיוחד ליכולת הדפסת צבעים קרמים.

את הדימוי אותו רוצים להדפיס שולחים לדפוס דרך מחשב (כמו כל הדפס שעושים בבית).
הבדל היחידי הוא שההדפס נעשה עם צבעים קרמים (העומדים בטמפ' גבוהות) על גבי דף/מדבקה (דקאל) – אותו נייר שעושים שימוש בדפוס משי.

  • יישום הטכניקה בתחום שלנו:
    לאחר הפקת הנייר/מדבקה (דקאל) , אנו מעבירים את ההדפס ע"י מים למוצר הקרמיקה או זכוכית, מכניסים את המוצר לשרפה בתנור ובכך ההדפסה נתמת בתוך המוצר.

 

ההבדל בין דפוס משי לדיגטלי:

בשני הטכניקות עושים שימוש בצבעים קרמים על גבי נייר ה"דקאל".

שיטת היישום והשפרה בתנור זהה בשניהם.

דפוס משי מתאים יותר להדפסות צבעי שטח (צבע נקי ולא ערבוב של פרוצס), וזול יותר לכמויות גדולות של עבודה.

דפוס דיגטלי מתאים יותר לתמונות צילום היות וניתן להגיע לרזולוציות גבוהות יותר, אך יקר יותר כאשר מדובר בכמויות גדולות של עבודה (מתאים לכמויות בודדות בלבד)

לצפייה באחד ממוצרינו לחצו כאן